Prusy wschodnie w ogniu i krwi Marek A Koprowski

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Prusy wschodnie w ogniu i krwi Marek A Koprowski

Prusy wschodnie w ogniu i krwi Marek A Koprowski
„Prusy Wschodnie w ogniu i krwi” autorstwa Marka A. Koprowskiego to niezwykła podróż do przeszłości, która odkrywa tajemnice jednego z najpiękniejszych regionów Polski – Warmii i Mazur. Ta magiczna kraina, otoczona tysiącem jezior, kryje w sobie historię pełną tragedii i krwawych wydarzeń.
Książka przedstawia złożone ścieżki, które doprowadziły do przyłączenia niecałych Prus Wschodnich do Polski oraz przekształcenia Królewca w Kaliningrad. Poznajemy powody, dlaczego w tym regionie praktycznie zniknęli Warmiacy i Mazurzy, a także dowiadujemy się, dokąd i dlaczego musieli opuścić swoje rodzinne strony.
Autor wnikliwie opisuje operację wschodniopruską, starannie zaplanowaną i mistrzowsko przeprowadzoną przez Armię Czerwoną. Szybki pochód wojsk sowieckich, stanowiący znaczny sukces militarystyczny, przyniósł Polsce dymiące ruiny i zdziesiątkowaną rdzenną ludność. Wszystkie dobra, włącznie z mieniem, zostały uznane za zdobycz wojenną i wywiezione do ZSRR. Miejscowe kobiety stały się również trofeum dla Sowietów…
Nie mniej dramatyczny był proces ustalania granicy polsko-radzieckiej w likwidowanych Prusach Wschodnich. Mimo ostatecznego przejęcia Warmii i Mazur, Polska poniosła ogromne straty i zbrodnie, tracąc walkę o autochtonów.
W swoim opracowaniu autor opiera się na wielu dokumentach, relacjach, wspomnieniach i pamiętnikach ludzi, którzy byli świadkami tych często tragicznych wydarzeń. „Prusy Wschodnie w ogniu i krwi” to fascynujący odkrywczy wywód, który przenosi czytelnika w czasie i przestrzeni, ukazując prawdziwą historię tego malowniczego regionu. Przeplatając fakt z legendą, Marek A. Koprowski pozwala nam zgłębić tajemnice i zrozumieć kluczowe wydarzenia, które ukształtowały Warmię i Mazury tak, jak je znamy dzisiaj.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!