You are currently viewing Stałe fragmenty Piękny i wstrętny Opowieść o dwóch twarzach futbolu Okoński Michał

Stałe fragmenty Piękny i wstrętny Opowieść o dwóch twarzach futbolu Okoński Michał

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Stałe fragmenty Piękny i wstrętny Opowieść o dwóch twarzach futbolu Okoński Michał

Stałe fragmenty Piękny i wstrętny Opowieść o dwóch twarzach futbolu Okoński Michał
Opowieść o dwóch twarzach futbolu – przemieniająca i wstrętna
Przemieniająca i wstrętna. Tak można opisać futbol na podstawie niesamowitej książki Michała Okońskiego, „Stałe fragmenty”. To fascynujące dzieło, które w jednym momencie olśnienia pozwala nam uwierzyć, że w piłce nożnej nie wszystko sprowadza się do pieniędzy, a w drugim konfrontuje nas z brudami i ciemną stroną tego sportu.
Okoński, nieustannie poszukujący „stałych fragmentów” w futbolu, zabiera nas w podróż przez emocje, jakie towarzyszą największym wydarzeniom piłkarskim. Piękna gra Argentyny w finale mundialu, w którym Messi tylko spaceruje, czy wielkie mecze Ligi Mistrzów, w których Guardiola prezentuje niezliczone pomysły, a Ancelotti unosi brew ze zdziwienia. I jakże poruszające momenty, gdy Eriksen dostaje ataku serca na Euro, a Vialli zagłębia się w ramionach Manciniego, walcząc z własnymi demonami nowotworowymi.
Jednak Okoński nie unika też tematów trudnych i kontrowersyjnych. Pisze o korupcji i sportswashingu, obnaża ideę Superligi i analizuje upadek Barcelony, dawnej symbolu czegoś większego niż tylko klub. Nie brakuje również opowieści o polskim piekle, z którego uciekł Sousa, a w którym Michniewicz ukrywa talenty piłkarzy. To wszystko stanowi lustrzane odzwierciedlenie współczesności, które Okoński z odwagą kładzie przed nami.
W „Stałych fragmentach” gwiazdy futbolu odzyskują swoją ludzką naturę i szukają wolności. Spotkamy tu Pele, któremu brakuje miłości, jaką społeczeństwo darzyło Garrinchę. Poznamy również Gascoigne’a, dręczonego demonami dzieciństwa, oraz przypominających superbohatera Haalanda i Marciniaka, sędziego naszych wspólnych spraw.
Ta niezwykła książka Okońskiego to prawdziwy portret współczesnego futbolu. Pokazuje nam zarówno jego piękno, jak i brzydotę, rozczarowania i zachwyty. Pisana z taką pasją, że kibice zakochują się w piłce jeszcze bardziej, a ci, którzy do tej pory trzymali się od niej na dystans, czują zaproszenie do wspaniałej przygody.
Nie przegap tej opowieści o dwóch twarzach futbolu. „Stałe fragmenty” to lekcja, której warto wysłuchać.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!