Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję – Paul Theroux

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję - Paul Theroux

Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję 182x300 - Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję - Paul TherouxWielki bazar kolejowy jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągiem, a właściwie wieloma pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

I to właśnie pociąg jest w pewnym sensie głównym bohaterem tej książki, pociąg rozumiany nie tylko jako środek lokomocji, ale także jako wynalazek szczególnie sprzyjający komunikacji. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym to niepowtarzalna okazja do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość.

W tej opowieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych “atrakcji turystycznych” jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala nam zobaczyć na własne oczy to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością, a zarazem tęsknoty. Wszystko to sprawia, że książka Theroux wnosi w tradycyjną literaturę podróżniczą prawdziwy powiew świeżości. Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor nie jest turystą, świadomie omija miejsca polecane w przewodnikach, wybiera raczej lokalne atrakcje i jest prawdziwym podróżnikiem “kimś, kto dostrzega sens raczej w byciu w drodze niż w docieraniu do celu.”

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. kolk

    To jest dziwne, bo książka Theroux nie jest jakimś przewodnikiem ani nawet chyba nie do końca reportażem, tylko książką o podróżowaniu. Ale nie nudzi, wręcz przeciwnie, żałowałem, że się skończyła.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!