Związek żydowskich policjantów – Michael Chabron

Żydowscy wygnańcy z Europy ogarniętej II wojną światową osiedlili się na Alasce. W 1948 r. dołączyli do nich Żydzi, którzy przegrali walkę o Erec Israel i zostali wyrzuceni z Palestyny. Amerykański Kongres przyznał jednak Żydom prawa do Kolonii Sitka jedynie na 60 lat, który to termin właśnie upływa i niebawem alaskańscy Żydzi znów staną się bezdomni. Niektórzy policjanci być może zachowają swoje miejsca pracy, pod warunkiem, że nie będą się zbytnio przejmować swoją pracą. Na przykład tragicznie zmarłym Emanuelem Laskerem, który był wprawdzie genialnym szachistą, ale nie tym, który urodził się w 1868 r. Uparty Lansman podąża tropem fałszywego Laskera, a przy okazji także śladami starszego kolegi po fachu, Philipa Marlowe’a. Pije, pali, obrywa i filozofuje jak on; szachów wprawdzie nienawidzi, ale nienawiścią bardzo zbliżoną do miłości.

Pozornie zwykłe śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. Ze zmarłym związani są chasydzcy gangsterzy, byli i aktualni agenci rozmaitych służb wywiadowczych, a także mnóstwo zwykłych ludzi, którym nie odmówił swojego błogosławieństwa. Sprawdzając kolejne domysły, Landsman pakuje się w kabałę, z której naprawdę trudno ujść z życiem.

* * *

– Pański syn wykazywał pewne skłonności… że jest… że mógłby być… nie jestem pewien, czy dobrze mówię… cadykiem ha-Dor, tak? Gdyby warunki były odpowiednie, gdyby Żydzi z jego pokolenia okazali się godni, mógłby objawić się jako… hm… jako Mesjasz.
fragment

* * *

Szorstka, naładowana niezwykłą energią powieść, którą Chabon po raz kolejny udowadnia ogromny talent do kreowania alternatywnych światów, opartych na rzeczywistych faktach.

„Houston Chronicle”

Chabon krzyżuje Chandlera z Singerem, co okazuje się nadzwyczaj ożywczym i zabawnym połączeniem; nie tylko dlatego, że kobiety w Związku Żydowskich Policjantów są czymś więcej, niż tylko tłem dla męskich wyczynów.

„Cleveland Plain Dealer”

Związek Żydowskich Policjantów rozkłada na łopatki. To stuprocentowo rozrywkowy, ale też przejmujący obraz ostatnich dni Żydów w tundrze. Kultura europejskich Żydów być może właśnie tu znajdzie swój koniec, którego udało jej się uniknąć wcześniej.

Jedna odpowiedź do “Związek żydowskich policjantów – Michael Chabron”

  1. Bardzo udany i zabawny kryminał. Jest gliniarz, oczywiście rozwiedziony i nieradzący sobie z samotnością, jest trup, są podejrzane typki, są barwni inni gliniarze. Bohaterów poznajemy dość dokładnie, razem z ich przeszłością i rodzinami. Może się wydawać, że kryminał jakich wiele. Tyle, że akcja dzieje się na Alasce. A tam osiedlili się zaraz po wojnie… Żydzi. I czytamy o niedalekiej przyszłości, kiedy muszą się stamtąd wynieść. Przyznasz, że to oryginalny pomysł na powieść! W związku z tym w „Związku żydowskich policjantów” znajdziesz zabawną filozofię życiową, odwołania do przeszłości, żydowskie zwyczaje prawdziwe i wymyślone, wiarę i jej brak. Naprawdę udana powieść, zaskakująca i, jeszcze raz to podkreślę, bardzo zabawna. Na dodatek z zaskakującym rozwiązaniem zagadki kryminalnej.

Leave a Reply