Masłem do dołu – Petr Šabach

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Masłem do dołu - Petr Šabach


Rogal (czy w tym wypadku czeski rohlík) zawsze denerwująco wywraca się na talerzu, w dodatku zwykle masłem do dołu. Prawo natury, z którym trzeba się pogodzić. Tak jak z innymi dość irytującymi faktami, jak choćby tym, że człowiek się starzeje. Jednak czy rzeczywiście jesteśmy na to wszystko skazani? A może by na przykład zaprojektować i opatentować talerzyk, na którym podstępny rogalik nie ma prawa się wykopyrtnąć? Poza tym – czy przekroczywszy pewną granicę wieku, trzeba być nudnym i poukładanym? Bohaterowie Masłem do dołu, dwaj czerstwi sześćdziesięciolatkowie Arnošt i Evžen, są innego zdania.

Masłem do dołu to najnowsza powieść Petra Šabacha, która z miejsca uzyskała w Czechach status bestsellera i znalazła się w finale Nagrody Josefa Škvoreckiego.
Wielbiciele czeskiego humoru znajdą tu wszystko, co lubią: dowcipne dialogi, absurdalne sytuacje, które przecież  zdarzają się na co dzień, mnóstwo tylko na pozór niepowiązanych ze sobą anegdot, wyjątkowo trafnie oddany nastrój miejsca i chwili.
Dla tych, którzy uparcie stawiają Šabacha w szeregu pisarzy „popowych” Masłem do dołu jest kolejną szansą odkrycia, że pod historią opowiadaną przez przyjemnie podchmielonego wesołka kryje się znacznie więcej niż śmiech.

Petr Šabach (ur. 1951 w Pradze); prozaik, humorysta, jeden z najpopularniejszych autorów czeskich.
Na podstawie jego dorobku powstało pięć filmów fabularnych.
Twórczość Šabacha pełna jest ciepłego humoru, ironii, pogody ducha, ale i słodko – gorzkiej, prostej mądrości. Petr Šabach jest kontynuatorem tradycji pisarskiej w duchu „knajpianej anegdoty” Bohumila Hrabala.
W Polsce ukazały się dotąd dwie książki autora: „Gówno się pali” (2011) i „Podróże konika morskiego” (2012), obie zostały ciepło przyjęte przez czytelników i krytykę.

Każdy Czech wie, kto to jest Petr Šabach. Chyba każdy Czech go czytał, a jak nie czytał, to widział w kinie film na podstawie jego opowiadania. Bo wszystkie najpopularniejsze czeskie filmy ostatnich lat powstają według pomysłów Šabacha. Można więc powiedzieć, że Czesi w naszych głowach są stworzeni przez Šabacha. Nie ma od niego ucieczki.

Mariusz Szczygieł o Petrze Šabachu

Literatura czeska par excellence. W sensie humoru owianego melancholią. I w tym, że wszystko, co się w niej dzieje, zanurzone jest po szyję w dniu powszednim. (…) Šabach to wędkarz, który łowi – od członków rodziny, znajomych, sąsiadów – tylko takie ryby (czytaj: historie), które w głowie się nie mieszczą. A są. To autor spod znaku facecji. Kolekcjoner anegdot, uwielbia je, szczególnie te z puentą.

Janusz Rudnicki, „Gazeta Wyborcza“ o Petrze Šabachu i książce „Gówno się pali”

Powieść Petra Šabacha jest komedią, naprawdę prześmieszną, miejscami jednak zadziwiająco gorzką.

Marta Mizuro, „Zwierciadło” o książce „Podróże konika morskiego”


Jest tu wszystko to, co tak w czeskiej literaturze kocham: banał i piękno dnia codziennego, radość i smutek, dystans do świata i do siebie, sarkastyczne, czasem gorzkie poczucie humoru, dawka nostalgii.

Marcin Meller, „Newsweek” o książce „Podróże konika morskiego”


Jest zabawnie i groteskowo – w końcu to książka pióra wybitnego czeskiego humorysty. Ale jest też lirycznie, gorzko i autobiograficznie. Piękna opowieść o trudnej miłości.

Piotr Kofta, „Wprost” o książce „Podróże konika morskiego”

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!