Filipinki To My (+CD) – Marcin Szczygielski

Filipinki To My - Filipinki To My (+CD) - Marcin SzczygielskiIlustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu. 

W ciągu piętnastu lat istnienia (1959-1974) zespół Filipinki osiągnął zawrotny sukces. Dał około 4 tys. koncertów w Polsce, Szwecji, USA, Kanadzie, Anglii, NRD, Związku Radzieckim, Czechosłowacji i Bułgarii. Wydał kilkanaście płyt (m.in. w ZSRR i USA) – przy czym tylko pierwsze trzy sprzedały się nakładzie niemal miliona egzemplarzy, o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny „Billboard”. 

Zespół Filipinki był pierwszą polską grupą młodzieżową, która zyskała popularność nie tylko wśród swoich rówieśników, ale wśród wszystkich pokoleń odbiorców. 
Siedem skromnych, sympatycznych dziewcząt potrafiło śpiewa tak jak nikt wcześniej nie śpiewał – nowocześnie i prosto, bez jakiejkolwiek maniery. To spodobało się słuchaczom, ale pokochali Filipinki przede wszystkim za ich wdzięk i za to, że śpiewanie traktowały jak wspaniałą przygodę, którą przeżywały z prawdziwą radością.

Dziś Filipinki znowu są pierwsze, bo jeszcze żaden polski zespół młodzieżowy z tamtych lat nie doczekał się tak bogato ilustrowanej i udokumentowanej monografii. Ale nic dziwnego – Marcin Szczygielski, który zyskał uznanie jako autor powieści dla dorosłych i młodzieży (Berek, Poczet Królowych polskich, Czarny Młyn) – pisząc tą książkę miał dostęp do informacji z pierwszej ręki. Jest synem jednej z Filipinek – Iwony Racz.

CD zawiera nieopublikowane utwory zespołu + bonus – studyjne piosenki zespołu.

Jedna odpowiedź do “Filipinki To My (+CD) – Marcin Szczygielski”

  1. Słuchałam wywiadu z autorem w radiu i książkę już przeczytałam, tak mnie ten wywiad zainteresował. Kawał historii polskiej muzyki, mojej prywatnej też w pewnym sensie. Polecam! Wielu rzeczy nie wiedziałam o dziewczynach i ich otoczeniu. Polecam!

Leave a Reply