Kleopatra – Stacy Schiff

Kleopatra - Kleopatra - Stacy SchiffBogini. Najbardziej wpływowa i najbardziej pociągająca kobieta starożytnego świata. Mistrzyni strategii, znakomita negocjatorka. Kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Żona – kolejno – dwóch swoich braci i morderczyni jednego z nich. Matka. Samobójczyni… „Kleopatra” to pasjonująca biografia jednej z najbardziej intrygujących kobiet wszech czasów. 

Życie Kleopatry VII, ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu, obfitowało w wydarzenia, które na zawsze uczyniły ją inspiracją dla pisarzy, poetów i malarzy. Dzięki temu pamięć o niej pozostała wiecznie żywa, ale też uległa zniekształceniu – prawdziwa Kleopatra zniknęła gdzieś pod warstwami farby, inkaustu, taśmy filmowej. Stacy Schiff w swojej książce odczarowuje Kleopatrę, zdejmując z niej, warstwa po warstwie, ów szlachetny kulturowy osad. Starannie oddziela fakty od fikcji. Buduje przy tym plastyczny obraz antycznego świata, osadzając swoją bohaterkę pośród ludzi z krwi i kości, na tle ówczesnych realiów. Przy okazji portretuje również jej dwóch sławnych kochanków, ukazując polityczną zawieruchę w ówczesnym imperium rzymskim. Jednak to nie polityka i nie wodzowie są tu głównymi bohaterami, ale ona – kobieta, o której Blaise Pascal powiedział, że nawet kształtem nosa wpłynęła na losy świata. 

Stacy Schiff demitologizuje postać egipskiej królowej, która została szczelnie opleciona wyobrażeniami Szekspira, Shawa i Elisabeth Taylor.
„The New York Times” 

Biografia ukazuje egipską władczynię zarówno jako sprytnego politycznego stratega, wykorzystującego swoje romanse do budowania wpływów, jak i najsławniejszą osobistość swoich czasów.
„Los Angeles Times” 

Schiff, autorka nagrodzonej Pulitzerem biografii Véry Nabokov, z mitycznej postaci wydobywa prawdziwą Kleopatrę. Wiedza Schiff jest imponująca, ale została ubrana w lekkie słowa i przekazana z wielkim wyczuciem ludzkiej natury.
„Vanity Fair” 

Schiff zabiera nas w czasy i miejsca, które można określić zarówno jako „orgie grabieży i mordu”, jak i jako „Paryż antycznego świata”. […] Nakreślony przez Schiff portret ukazuje charyzmatyczną postać, płynnie mówiącą ośmioma językami, która przez dwadzieścia dwa lata rządziła przebogatym państwem-miastem. Jej panowanie zakończyła owiana legendą makabryczna śmierć…
„Elle” 

Stacy Schiff napisała książkę, której brakowałoby nam, gdyby nie powstała.
„The Wall Street Journal” 

Stacy Schiff (ur. 1961) – amerykańska pisarka i publicystka, laureatka wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody Pulitzera za biografię „Véra Nabokova. Portret małżeństwa”. Artykuły publikowała m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „The Times”. „Kleopatra” jest jej czwartą książką. Opowieść o egipskiej królowej uhonorowana została m.in. Jacqueline Bograd Weld Award, przyznawaną przez PEN Club. Książka znalazła się na wielu amerykańskich listach bestsellerów. Przez półtora roku utrzymywała się na liście „New York Timesa”. Ukaże się w trzydziestu dwóch krajach.

Leave a Reply