Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 – Stanisław Barańczak

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 - Stanisław Barańczak

Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975 1980 i 1993 - Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 - Stanisław BarańczakTrzecie – ulepszone! – wydanie legendarnych Książek najgorszych… Stanisława Barańczaka.
Feliks Trzymałko i Szczęsny Dzierżankiewicz pojawili się na łamach “Studenta” w 1975 roku, aby – jak sami pisali – prowadzić “przegląd bieżących osiągnięć polskiej grafomanii”. Jak się okazało, m.in. za sprawą kryminałów publikowanych przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, grafomania polska przeżywała wówczas swój złoty okres i dostarczyła obu panom materiału do wielu tekstów. Prześmieszne paszkwile były pisane w rzeczywistości przez Stanisława Barańczaka i dość szybko zainteresowała się nimi cenzura. Cykl wyszydzający zjawisko “grafomanii z państwową pieczątką” trafił więc na łamy drugoobiegowych: “Biuletynu Informacyjnego KOR” i “Zapisu”.

Książki najgorsze… doczekały się dwóch wydań książkowych, które zyskały status kultowych. Obecnie oddajemy do rąk czytelników zmienione trzecie wydanie, wzbogacone o “pięć wyskoków paszkwilanckich” opublikowanych w 1993 w “Gazecie Wyborczej”.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. odet

    Barańczak to nie tylko utalentowany poeta, pisarz, krytyk, ale również odważny człowiek. Podziwiam go, że przeczytał tyle chłamu. Ale dzięki temu mamy wspaniałą zabawę w czasie czytania jego tekstów – widzi i punktuje wszelkie błędy, brak talentu i zadufanie grafomanów. Kto czyta książki, tę książkę musi przeczytać, żeby wiedzieć czego nie czytać!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!