Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 – Stanisław Barańczak

Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975 1980 i 1993 - Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 - Stanisław BarańczakTrzecie – ulepszone! – wydanie legendarnych Książek najgorszych… Stanisława Barańczaka.
Feliks Trzymałko i Szczęsny Dzierżankiewicz pojawili się na łamach “Studenta” w 1975 roku, aby – jak sami pisali – prowadzić “przegląd bieżących osiągnięć polskiej grafomanii”. Jak się okazało, m.in. za sprawą kryminałów publikowanych przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, grafomania polska przeżywała wówczas swój złoty okres i dostarczyła obu panom materiału do wielu tekstów. Prześmieszne paszkwile były pisane w rzeczywistości przez Stanisława Barańczaka i dość szybko zainteresowała się nimi cenzura. Cykl wyszydzający zjawisko “grafomanii z państwową pieczątką” trafił więc na łamy drugoobiegowych: “Biuletynu Informacyjnego KOR” i “Zapisu”.

Książki najgorsze… doczekały się dwóch wydań książkowych, które zyskały status kultowych. Obecnie oddajemy do rąk czytelników zmienione trzecie wydanie, wzbogacone o “pięć wyskoków paszkwilanckich” opublikowanych w 1993 w “Gazecie Wyborczej”.

Jedna odpowiedź do “Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993 – Stanisław Barańczak”

  1. Barańczak to nie tylko utalentowany poeta, pisarz, krytyk, ale również odważny człowiek. Podziwiam go, że przeczytał tyle chłamu. Ale dzięki temu mamy wspaniałą zabawę w czasie czytania jego tekstów – widzi i punktuje wszelkie błędy, brak talentu i zadufanie grafomanów. Kto czyta książki, tę książkę musi przeczytać, żeby wiedzieć czego nie czytać!

Leave a Reply