Lux perpetua – Andrzej Sapkowski

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Lux perpetua - Andrzej Sapkowski

Lux perpetua 187x300 - Lux perpetua - Andrzej SapkowskiReynevan, główny bohater tomów Narrentum i Boży bojownicy, nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie bądź przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia. Prześladują go prozaiczni agenci wywiadu oraz siły nieczyste, wcale nie ukrywające swej diabelskiej proweniencji. Ale Reynevan żyje przecież w okrutnych i niebezpiecznych czasach. Na Śląsku i w Czechach, gdy przez ziemie te przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe. Gdy nie znano słowa: „Litość” i z imieniem Boga na ustach wyrzynano tysiące niewinnych. Reinmar wierzy w religijną odnowę, staje po stronie zwolenników Husa, nawet gdy ci dokonują niewiarygodnych zbrodni. Cel uświęca środki. Reynevan chce pomścić śmierć brata. On, medyk i zielarz, idealista i bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela.

Lux perpetua to trzecia część Trylogii husyckiej – serii trzech powieści fantastyczno-historycznych napisanych w latach 2001-2006. Tłem opisywanych wydarzeń są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy).

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku, mieszka w Łodzi. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego.

Krótkie opowiadania o różnej tematyce pisywał i publikował od lat siedemdziesiątych. Za prawdziwy początek działalności literackiej należy uznać opowiadanie Wiedźmin, wysłane w roku 1986 na konkurs ogłoszony przez miesięcznik “Fantastyka”. Opowiadanie zajęło III miejsce w konkursie, a przez czytelników “Fantastyki” zostało uznane za najlepsze opowiadanie roku. Od 1986 roku Andrzej Sapkowski opublikował dwadzieścia opowiadań i nowel oraz trzynaście książek. Publikuje również teksty krytyczne, recenzje i felietony w różnych miesięcznikach.

Pisarz jest laureatem wielu nagród m. in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie). Zdobył również najbardziej prestiżową nagrodę literacką roku 1998 – przyznawaną przez tygodnik “Polityka” – Paszport “Polityki”. W 2003 nominowano go do nagrody Nike. W roku 2009 jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany Dawid Gemmel Legend Award.Jego ksiązki sa wydawane w parwie wszystkich krajach europejskich i USA. Na motywach cyklu wiedźminskiego powstała gra komputerowa Wiedźmina.

Wdzięczną zabawę archaizmami doprowadził do perfekcji, a w dziedzinie dialogów nie widzę dziś w Polsce nikogo, kto mógłby się z nim równać. Życzę takiego warsztatu finalistom Nike.

Zygmunt Miłoszewski „Newsweek”

To jedyny pisarz obdarzony dziś u nas takim epickim rozmachem. Rozmachem – dodajmy imponującym i bezpretensjonalnym.
Mariusz Czubaj „Polityka” 

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!