Trylogia husycka 240x300 - Trylogia husycka - Andrzej SapkowskiTrylogia husycka to cykl historyczno-fantastyczny o wojnach husyckich, akcja których toczy się w piętnastym wieku na terenie Czech, Moraw, Śląska, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Sapkowski w niepowtarzalnym stylu opisuje okrucieństwo wojny, zwłaszcza bratobójczej, i piętnuje nietolerancję religijną. W swojej powieści stworzył szereg barwnych postaci, którym przyszło żyć i zachować przyzwoitość w czasach pogardy. Główny bohater, Reynevan z Bielawy, medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka. Nie Czecha ani Niemca, ani tym bardziej Polaka, choć biegle posługuje się językami wszystkich tych nacji i dzieli ludzi według kryteriów moralnych, a nie narodowościowych. Studiował w Pradze, ale w trakcie swych rozlicznych peregrynacji odwiedził wiele czeskich i śląskich miast i miasteczek. Miejsca owe opisał Sapkowski z niezwykłym pietyzmem: średniowieczne Praga i Wrocław pod jego piórem wprost tętnią życiem.

W skład trylogii wchodzą następujące powieści:
– Narrenturm
– Boży bojownicy
– Lux Perpetua

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku, mieszka w Łodzi. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego.

Krótkie opowiadania o różnej tematyce pisywał i publikował od lat siedemdziesiątych. Za prawdziwy początek działalności literackiej należy uznać opowiadanie Wiedźmin, wysłane w roku 1986 na konkurs ogłoszony przez miesięcznik “Fantastyka”. Opowiadanie zajęło III miejsce w konkursie, a przez czytelników “Fantastyki” zostało uznane za najlepsze opowiadanie roku. Od 1986 roku Andrzej Sapkowski opublikował dwadzieścia opowiadań i nowel oraz trzynaście książek. Publikuje również teksty krytyczne, recenzje i felietony w różnych miesięcznikach.

Pisarz jest laureatem wielu nagród m. in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie). Zdobył również najbardziej prestiżową nagrodę literacką roku 1998 – przyznawaną przez tygodnik “Polityka” – Paszport “Polityki”. W 2003 nominowano go do nagrody Nike. W roku 2009 jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany Dawid Gemmel Legend Award.Jego ksiązki sa wydawane w parwie wszystkich krajach europejskich i USA. Na motywach cyklu wiedźminskiego powstała gra komputerowa Wiedźmina.

Wdzięczną zabawę archaizmami doprowadził do perfekcji, a w dziedzinie dialogów nie widzę dziś w Polsce nikogo, kto mógłby się z nim równać. Życzę takiego warsztatu finalistom Nike.
Zygmunt Miłoszewski “Newsweek”

To jedyny pisarz obdarzony dziś u nas takim epickim rozmachem. Rozmachem – dodajmy imponującym i bezpretensjonalnym.
Mariusz Czubaj “Polityka”

Leave a Reply