Małpeczki z naszej półeczki – Krista Bendová

Nowe, pierwsze od 1978 roku wydanie kochanej przez ówczesne dzieci książeczki autorstwa znanej słowackiej pisarki. Prześmieszna opowieść o przygodach Frycka i Jupka – uczłowieczonych małpek. Opowieść o braciach, którzy w prezencie dostają pluszowe małpki. Frycek i Jupko stają się ważnymi członkami rodziny i przeżywają wspólnie z nią całą masę przygód. Pewnego dnia zapodziewają się. Wszyscy krewni i przyjaciele znoszą chłopcom nowe małpki, dla których ci wymyślają nie tylko imiona, ale nawet własne języki. 

Słowacka pisarka, poetka i dziennikarka, znana głównie jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pracowała jako redaktorka w różnych periodykach (Prawda, Ohník, Roháč). Była również sekretarzem Związku Pisarzy Czechosłowackich od 1964 roku. W 1969 zdobyła nagrodę Fraňa Kráľa, co było największym odznaczeniem w dziedzinie literatury dziecięcej, ale w kolejnych latach socjalistyczna cenzura zabroniła jej publikowania. Paradoksalnie, w ZSRR przekłady jej książek wychodziły bez cenzury i cieszyły się dużym uznaniem. W 1967r. napisała najbardziej znaną ze swoich książeczek dla dzieci pt. „Małpeczki z naszej półeczki”. 

Małpeczki z naszej półeczki to doskonała propozycja dla tych dzieci, których wyobraźnia pozwala dostrzec w pluszowej zabawce prawdziwego przyjaciela. Wraz z chłopcami i ich niecodzienną kolekcją możemy przeżyć wspaniałą przygodę, której niejeden dorosły może pozazdrościć. No, chyba, że sam dołączy do klubu wielbicieli pluszowych małpek. Sama zaraz uciekam sprawić sobie jedną zabawkę, a na cześć ulubionego prosiaczka Samka, Ferka i Jożko nazwę ją Alfons.

Justyna Gul, granice.pl

Leave a Reply