Nienawisc 1 - Nienawiść sp z o o	Matt Taibbi

Nienawiść sp z o o Matt Taibbi

“Nienawiść sp. z o.o.” porusza trudny temat, dotyczący funkcjonowania współczesnych mediów.

Nadrzędnym celem mediów jest przekazywanie informacji i wiedzy w rzetelny i obiektywny sposób. Co jednak dzieje się, kiedy osoby medialne, dzierżące tak silną władzę, otwarcie namawiają do hejtu, wybielają fakty, subiektywnie wspierają lub potępiają daną sprawę?

Autor książki stara się obnażyć środowisko amerykańskiego świata dziennikarskiego. Wprost przytacza i nazywa wpadki, uchybienia oraz wątpliwie moralne poczynania osób, które określają siebie kreatorami opinii publicznej.

Czym różni się dziennikarz obstający za republikanami od tego, któremu przyświeca światopogląd demokratów? Jakimi wartościami kierują się najbardziej uznane stacje telewizyjne, popularne w USA? Te pozornie proste pytania po rozwinięciu okazują się czubkiem góry lodowej, która kryje ironię, obłudę i kompromitujące sekrety.

Obywatele powinni wiedzieć, jak działają mechanizmy rządzące ich opiniami i spojrzeniem na świat. Autor “Nienawiść sp. z o.o.” czuje się zobowiązany do “oświecenia” tłumów, które nieświadomie ulegają sprytnej manipulacji. Nie od dziś wiadomo, że media wbrew wszelkim oczekiwaniom, nie są pozbawione wpływów politycznych, co widać także na polskim podwórku. Warto więc na przykładzie sytuacji w Stanach Zjednoczonych poznać niechlubne zaplecze mediów i uderzywszy się w pierś przyznać do uległości wobec dziennikarskiego bełkotu.

Leave a Reply