Przyjdzie mordor i nas zje czyli tajna historia Słowian 210x300 - Przyjdzie mordor i nas zje czyli tajna historia Słowian - Ziemowit SzczerekPrzyjdzie Mordor i nas zje Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.

Przyjdzie Mordor i nas zje jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.

Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego.

2 thoughts on “Przyjdzie mordor i nas zje czyli tajna historia Słowian – Ziemowit Szczerek

  1. fajter

    Nie wiem co myśleć o tej książce i jak ją ocenić. Przeczytałem, ale z jakiegoś powodu lekko mnie irytowała, choć suma summarum podoba mi się. Ale jakieś coś mnie w niej uwiera…

Leave a Reply