Wściekłość i duma – Oriana Fallaci

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Wściekłość i duma - Oriana Fallaci

wściekłość i duma - Wściekłość i duma - Oriana FallaciKsiążką Wściekłość i duma Oriana Fallaci przerywa dziesięcioletnie milczenie. Milczenie, które zachowywała aż do 11 września, dnia apokalipsy na Manhattanie, niedaleko jej domu. Trzeba przyznać, że przerywa je z ogłuszającym hukiem. W Europie książka ta spowodowała poruszenie nie notowane od dziesięcioleci. Polemiki, dyskusje, debaty, gorące wyrazy poparcia i uznania, wściekłe ataki. 
Milion egzemplarzy sprzedanych we Włoszech, setki tysięcy – we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii.
Z typową dla siebie odwagą Oriana Fallaci rozprawia się z tematami będącymi konsekwencją islamskiego terroryzmu: z kontrastem, a jej zdaniem również nieusuwalną sprzecznością między Światem Islamu i Światem Zachodu, z ogólnoświatowym zagrożeniem, jakie niesie dżihad, i brakiem reakcji, nadmierną pobłażliwością Zachodu. Z brutalną szczerością rzuca bezlitosne oskarżenia, gwałtowne inwektywy, i obnaża niewygodne prawdy, które wszyscy znamy, ale których nigdy nie odważamy się wypowiedzieć. Z żelazną logiką i przenikliwością broni naszej kultury i oskarża to, co nazywa naszą ślepotą, naszą głuchotą, naszym masochizmem, stawia pod pręgierzem konformizm i arogancję Politycznie Poprawnych. Niczym współczesna Kasandra nadaje swym przemyśleniom charakter proroctwa i przedstawia je nam w formie listu adresowanego do nas wszystkich. Tekst został wzbogacony o dramatyczną przedmowę, w której Oriana Fallaci ujawnia, jak narodziła się Wściekłość i duma, jak się rozrastała, i z dystansem nazywa ją moją małą książeczką. W przedmowie opowiada nam też o znaczących epizodach ze swego niezwykłego życia i wyjaśnia przyczyny swojej bezwzględnej izolacji, swoich trudnych, bezkompromisowych wyborów. Także z tego powodu to, co nazywa swoją małą książeczką, jest w rzeczywistości wielką książką. Cenną książką, która wstrząsa naszymi sumieniami. 
Jest to również portret duszy – jej duszy. Bez wątpienia książka ta jak cierń tkwić będzie w naszych sercach i umysłach. 
Oriana Fallaci jest florentynką mieszkającą w Nowym Jorku. Wręczając jej nagrodę literacką, dziekan Columbia College w Chicago nazwał ją jedną znajpoczytniejszych i najbardziej uwielbianych pisarek na świecie. Jako korespondentka wojenna relacjonowała niemal wszystkie konflikty zbrojne naszych czasów: od Wietnamu po Bliski Wschód, od powstania węgierskiego w 1956 roku po zamieszki i wojny lat siedemdziesiątych w Ameryce Łacińskiej, od rzezi w Meksyku w 1968 roku, gdzie została poważnie ranna, po pierwszą wojnę w Zatoce. Jej książki, a wśród nich powieści o światowym rozgłosie, przetłumaczono na dwadzieścia jeden języków i opublikowano w trzydziestu krajach.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. ming

    Swego czasu książka wzburzyła wielu ludzi. Ale Fallaci miała odwagę powiedzieć wiele rzeczy, których inni albo w ogóle głośno nie wypowiadają albo mówią, ale po cichu w domu. Warto przeczytać. I przemyśleć.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!