To zapierająca dech w piersiach swoim rozmachem panorama dziejów świata. Autor, historyk i ekonomista, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda, postawił sobie za zadanie “wyśledzić i pojąć, jak przebiegał główny nurt postępu ekonomicznego i modernizacji: jak doszliśmy do tego, gdzie jesteśmy i kim jesteśmy.” Dlaczego jeszcze kilkadziesiąt lat temu różnice w dochodzie na głowę mieszkańca między najbogatszymi a najuboższymi krajami świata kształtowały się jak 5:1, a dzisiaj jak 400:1. Zastrzega się, ze napisana przezeń historia gospodarcza świata nie ma nic wspólnego z wielokulturowym, antropologicznym ujęciem zakładającym, że wszystkie ludy są równe i historyk powinien w związku z tym każdemu poświęcić tyle samo uwagi. Jest jak najdalszy od formułowania kategorycznych sądów: “Nikt nie zna prostej odpowiedzi, a wszystkie panaceum należy zaliczyć do kategorii marzeń”. Zachowuje dystans godny naukowca, a jednocześnie jest głęboko zaangażowany w to, co pisze.

One thought on “Bogactwo i nędza narodów – David S. Landes

  1. ekonom

    Podtytuł tej książki brzmi: Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy. Oczywiście odpowiedź na to pytanie prosta nie jest. Autor na siedmiuset stronach snuje fascynującą opowieść – odpowiedź. Lektura nie jest łatwa, ale dzięki setkom przykładów historycznych, przypowiastek, opowieści z własnego życia, czyta się tę książkę naprawdę jednym tchem. Na dodatek autor ma odwagę nie zgadzać się z orędownikami politycznej poprawności i pisze o tak, jak myśli.
    A jak jest odpowiedź na tytułowe pytanie? Oprócz warunków przyrodniczych, położenia geograficznego, historii, liczy się głównie praca, oszczędzanie, uczciwość, cierpliwość, wytrwałość. Czyli te cechy, które nie tylko człowieka mogą doprowadzić do bogactwa, ale również cały naród. Proste? Nie. Ale możliwe.

Leave a Reply