Pamiętnik – Władysław Broniewski

Pamiętnik 199x300 - Pamiętnik - Władysław BroniewskiPrzez lata skrywany, czasami tylko reglamentowany Pamiętnik Władysława Broniewskiego zdążył obrosnąć legendą.

Druk fragmentów w latach 60. ubiegłego wieku, najpierw w ?Polityce?, później w ?Miesięczniku Literackim? i ?Poezji?, a nawet ogłoszenie bardzo rozszerzonych zapisów z Pamiętnika w 1984 roku nie zaspokoiły ciekawości czytelników, lecz potwierdziły tylko istnienie kontrowersyjnej części rękopisu. Niewydane fragmenty stały się niejako obietnicą i gwarancją sensacji ? obietnicą do dzisiaj niespełnioną, a zarazem obietnicą do dzisiaj potrafiącą wpływać na szczególną recepcję Broniewskiego.

Niniejsza edycja pełnego tekstu, jaką czytelnik dostaje w końcu do ręki, może chociaż w części wyciszy tę sensację. I chyba tak będzie najlepiej ? i nawet nie szkoda tej legendy. W końcu ten ?osobliwy tom?, jakim jest Pamiętnik Władysława Broniewskiego na pewno zasługuje na staranną, żmudną, ale przede wszystkim mądrą lekturę.

Jedna odpowiedź do “Pamiętnik – Władysław Broniewski”

  1. Sensacji nie ma, za to są ciekawe rzeczy do poczytania. Broniewski, kontrowersyjny poeta, doczekał się dobrych biografii a teraz ten pamiętnik, który uzupełnia jego obraz.

Leave a Reply