Przedwojenna Warszawa Najpiękniejsze fotografie Kucharska Jolanta

Przedwojenna Warszawa. Najpiekniejsze fotografie 236x300 - Przedwojenna Warszawa Najpiękniejsze fotografie Kucharska JolantaPrzedwojenna Warszawa Najpiękniejsze fotografie Kucharska Jolanta

Warszawa – „Syreni gród” – choć nie należy do najstarszych miast w przeszło tysiącletnim państwie polskim, niemal od początku swego istnienia odgrywała istotą rolę w jego życiu. Tu koncentrowało się życie polityczne, gospodarcze, intelektualne i kulturalne kraju, w którym w ciągu dwudziestu lat Drugiej Rzeczpospolitej tak wiele udało się osiągnąć.

“…Chciałbym, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka”.

Te słowa wygłosił na falach radiowych bohaterski prezydent Warszawy Stefan Starzyński 24 września 1939 roku.

A potem zagładzie uległa niemal cała społeczność warszawska. Zostały zburzone lub wypalone setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej, obiektów przemysłowych. Gwarne, pełne kontrastów miasto zwane niegdyś „Paryżem Północy” przestało istnieć. 

17 stycznia 1945 roku zaczynało żyć od nowa.

Dzięki starym fotografiom, możemy cofnąć się do początków ubiegłego stulecia i lat międzywojennych, aby odbyć spacer po ulicach i podwórkach Warszawy, miasta którego już nie ma. Poznać jego ówczesnych mieszkańców, zarówno przechodniów na ulicach jak i  handlarzy, biedotę miejską, grajków podwórkowych, pucybuta pracującego na ulicy a także gości odwiedzających miasto.

Leave a Reply