Ucho od śledzia – Leonard Pietraszak, Katarzyna Madey

Ucho od sledzia - Ucho od śledzia - Leonard Pietraszak, Katarzyna MadeyPortret Leonarda Pietraszaka – niezwykłego człowieka i aktora. Obraz życia teatralnego Łodzi, Poznania i Warszawy, którego był świadkiem i uczestnikiem przez kilkadziesiąt lat pracy. Swoisty hołd złożony znakomitym postaciom polskiego teatru i filmu, które powoli odchodzą w zapomnienie…

Pułkownik Dowgird z Czarnych chmur, Karol Stelmach z „Czterdziestolatka” czy Gustaw Kramer z obu części filmu „Vabank” – z tymi rolami najczęściej się kojarzy. Ale to również aktor wielu wspaniałych kreacji teatralnych: Gustaw w „Ślubach panieńskich”, Romeo w „Romeo i Julia”, Mackie Majcher w „Operze za trzy grosze”, Naczelnik w „Policji”, Don Juan w „Nocy z Don Juanem”, które stworzył na deskach teatrów poznańskich i warszawskiego Ateneum.

Leonard Pietraszak w rozmowie z Katarzyną Madey wspomina dzieciństwo w trudnych wojennych czasach i ukochaną Bydgoszcz. Z poczuciem humoru opowiada, jak nie został skrzypkiem, bokserem ani dziennikarzem. Kariera aktorska, która szybko nabrała tempa, była dla niego samego zaskoczeniem. Kolejne role zmieniały jego życie i przysporzyły mu wielu wiernych przyjaciół. Dziś jest nie tylko wybitnym aktorem, lecz także kolekcjonerem dzieł sztuki.

Czy można na niego liczyć w przyjaźni, zdradzi Wiesław Ochman, jakim jest partnerem na scenie, opowiedzą Elżbieta Starostecka, Ewa Wiśniewska i Grzegorz Damięcki.

Leave a Reply